تاریخ : جمعه 10 خرداد 1392 | 09:14 ب.ظ | نویسنده : مسین

سرطان چیست؟

سرطان به عنوان یک معضل مهم در بسیاری از کشورهای دنیا مطرح می باشد. بطوریکه در آماری که در سال 2007 ارائه شده، حدودا 7/9 میلیون مرگ را ناشی از سرطان گزارش نموده اند. طبق تخمین های انجام شده پیش بینی می شود که این تعداد مرگ ناشی از سرطان، به 5/11میلیون نفر در سال 2030 برسد.

در سال 2000  واینبرگ و هاناهان با انتشار مقاله تاریخی خود در مورد خصوصیات سلول های سرطانی سعی کردند به این سوال که سرطان چیست به صورت ساده پاسخ دهند. آنها برای سلول های سرطانی 6 خصوصیت زیر را مورد نظر قرار دادند:


 

سرطان چیست؟

سرطان به عنوان یک معضل مهم در بسیاری از کشورهای دنیا مطرح می باشد. بطوریکه در آماری که در سال 2007 ارائه شده، حدودا 7/9 میلیون مرگ را ناشی از سرطان گزارش نموده اند. طبق تخمین های انجام شده پیش بینی می شود که این تعداد مرگ ناشی از سرطان، به 5/11میلیون نفر در سال 2030 برسد.

در سال 2000  واینبرگ و هاناهان با انتشار مقاله تاریخی خود در مورد خصوصیات سلول های سرطانی سعی کردند به این سوال که سرطان چیست به صورت ساده پاسخ دهند. آنها برای سلول های سرطانی 6 خصوصیت زیر را مورد نظر قرار دادند:1.    سلول های سرطانی در پیام های رشد، خودکفا می باشند. این بدان معنی است که سلولهای معمولی نیاز به عوامل محیطی و داخلی برای رشد خود دارند ولی سلول های سرطانی مسیرهایی را در طول مدت سرطان زایی ابدا کرده اند که به این عوامل برای رشد نیاز نداشته باشند.
2.    سلول های سرطانی با از دست دادن حساسیت به فاکتورهای مهار رشد به تقسیم خود ادامه می دهند. فاکتورهای مهار رشد خارج و داخل سلولی از رشد و تقسیم سلول ها در بافت نرمال جلوگیری می کنند. سلول های سرطانی استراتژی هایی را ایجاد می کنند که این سلولها دیگر به این فاکتورهای مهاری پاسخ نمی دهند.
3.    سلول های سرطانی از آپوپتوز که یک مرگ برنامه ریزی شده سلولی است می گریزند. برنامه آپوپتوز ازحیات سلول های آسیب دیده در بافت سالم جلوگیری می کند.
4.    سلول های سرطانی قابلیت و توان تقسیم بدون محدودیت را دارند. اگر سلولهای سرطانی قرار باشد توموری قابل رویت را ایجاد کنند باید به تعداد بسیار زیادی رشد و تقسیم نمایند. سلول های طبیعی با داشتن مکانیسم های درونی نظیر انداره تلومر از تکثیر بیش از حد جلوگیری می کنند ولی سلولهای سرطانی این حالت را ندارند.
5.    سلول های سرطانی برای بدست آوردن مواد مغذی و دفع مواد زیانبار خود قابلیت رگ زایی را بدست می آورند. قابلیت رگ زایی تومور مدت ها است که مورد مطالعه قرار گرفته است. رگ زایی نه تنها موجب افزایش فشار اکسیژن و مواد غذایی می گردد بلکه جایگاهی مناسب برای مهاجرت سلول های سرطانی به دیگر نقاط بدن بوجود می آورد.
6.    سلولهای سرطانی قابلیت حمله به بافت های دیگر و متاستاز که فرایند گسترش بیماری از تومور اولیه به بافت های دور می باشد را دارند. در نهایت سلولهای سرطانی این قابلیت را پیدا می کنند که از محیط اولیه خارج شده و در محیط جدید رشد کنند. اینکه چه عواملی باعث این پدیده می گردد کاملا مشخص نیست.با پیشرفت مطالعات در زمینه سرطان و خصوصیات مولکولی آن این دو محقق در مقاله ای به روز شده در سال 2011 خصوصیات زیر را به لیست قبلی خود اضافه کردند:

1.    سلول های سرطانی از تخریب توسط دستگاه ایمنی دوری می جویند.
2.    انرژتیک یا متابولیسم سلول های سرطانی کاملا از حالت عادی خارج شده است.
3.    افزایش ناپایداری ژنومی و جهش ها در سلول های سرطانی
4.    افزایش التهاب به وسیله تومور

واژه یونانی کارسینوما به عنوان اصطلاح پزشکی تومور بدخیم مشتق از سلول های اپیتلیوم به کار می رود که از واژه carcinos که به لاتین به معنی Cancer یا خرچنگ می باشد مشتق شده است. جالینوس از واژه oncos  برای توصیف تمام تومورها استفاده نمود که  ریشه کلمه سرطان شناسی یا oncology امروزه می باشد.بقراط  تومورهای خوش خیم را oncos که به  زبان یونانی برای تورم به کار می رود نامید و برای تومور های بدخیم از واژه یونانی carcinos به معنای خرچنگ استفاده نمود. این نام برگرفته از ظاهر سطح برش از یک تومور بدخیم توپر ، با رگهای منشعب شده به اطراف که ظاهری مانند خرچنگ و پاهای آن دارد می باشد (4).  بعدا پسوند oma را د اضافه نموده و به طور کلی لفظ carcinoma را اطلاق نمود. از آنجا که باز کردن بدن در تقابل با سنت یونانی بود، بقراط تنها به توصیف و ترسیم تومورهایی که به ظاهر قابل مشاهده بر روی پوست ، بینی و سینه بود بسنده کرد. درمان بر اساس مایعات (اخلاط) چهارگانه بدن (Humorism) (خون، بلغم، صفرا و سودا) و با توجه به طبع بیمار به صورت رژیم غذایی ، حجامت ، یا استفاده از مسهل صورت می پذیرفت. در طول قرن های متمادی این نکته کشف گردید که سرطان در هر نقطه از بدن می تواند رخ دهد ، اما درمان بیماران بر اساس نظریه اخلاط چهارگانه تا قرن نوزدهم و کشف سلول کماکان ادامه یافت.

قدیمی ترین شرح درمان جراحی سرطان در مصر کشف شده است که قدمت آن به حدود 1600 سال قبل از میلاد مسیح می رسد.  شرح 8 مورد از زخم پستان که توسط سوزاندن (cauterization) با ابزاری به نام "مته آتش" تحت درمان قرار گرفتند(5).
یکی دیگر از درمان های جراحی اولیه برای سرطان در دهه 1020 میلادی توسط ابن سینا در کتاب قانون در طب شرح داده شده است. او اظهار می دارد که برداشت باید رادیکال باشد و همه بافت بیمار  باید خارج گردد، که شامل قطع عضو و یا برداشت عروق تغذیه کننده تومور می باشد. وی همچنین توصیه می کند که در صورت لزوم از روش سوزاندن برای منطقه تحت درمان استفاده گردد(6). استفاده از عمل جراحی برای درمان سرطان به دلیل مشکلات بهداشتی، نتایج ضعیفی به همراه داشت. بر اساس مشاهده جراح مشهور اسکاتلندی الکساندر مونرو از میان 60 بیمار تومور پستان جراحی شده فقط 2 نفر برای 2 سال زنده ماندند.
زمانی که در اواخر قرن نوزدهم، ماری کوری اشعه را کشف نمود، آنها به طور اتفاقی اولین درمان مؤثر غیر جراحی سرطان کشف گردید. به دنبال این نکته، اولین نشانه از رویکردهای چند منظوره برای درمان بوجود آمد.  دیگر جراح تنها درمانگر بیمار نبود، بلکه با کمک رادیولوژیست به مداوای بیماران می پرداخت.

اولین مقاله اپیدمیولوژی سرطان کاری از جانت لین کلایپون بود که مطالعه تطبیقی بر روی  500 مورد سرطان پستان و 500 نفر شاهد از همان پس زمینه و شیوه زندگی بوده و در سال 1926 برای وزارت بهداشت بریتانیا منتشر شد. کار دشوار او در اپیدمیولوژی سرطان توسط ریچارد دال و آستین برادفورد هیل ادامه یافت ، که به چاپ مطالعاتی پیرامون سرطان ریه و سایر علل مرگ در رابطه با سیگار منجر گردید. در سال 1956 گزارش دومی تحت عنوان مرگ و میر از پزشکان بریتانیا " (که حتی به عنوان مطالعه پزشکان انگلیسی نیز شناخته می شود) به چاپ رسید. در سال 1968 ریچارد دال مرکز تحقیقات پزشکی لندن (MRC) را  به منظور راه اندازی اپیدمیولوژی سرطان در واحد آکسفورد ترک نمود. در این مرکز برای اولین بار با استفاده از کامپیوتر ، حجم بزرگی از اطلاعات بیماران سرطانی گردآوری شد. روش های مدرن اپیدمیولوژیک ارتباط نزدیکی با مفهوم فعلی از بیماری ها و سیاست های بهداشتی عمومی مرتبط دارند. در طول 50 سال گذشته در کشورهای مختلف برای جمع آوری اطلاعات ، در حرفه پزشکی و در مقیاس های بیمارستانی ، استانی ، ملی تلاش های زیادی شده است. حتی بررسی کشورهای همجوار به عنوان وابستگی متقابل عوامل محیطی و فرهنگی در بروز سرطان نیز در بسیاری موارد انجام گردیده است.

در طول جنگ جهانی و بمباران اتمی ژاپن، جامعه پزشکی ژاپن متوجه این نکته گردید که مغز استخوان قربانیان بمب های اتمی هیروشیما و ناکازاکی به طور کامل از بین رفت. آنها نتیجه گرفتند که مغز استخوان بیمار نیز می تواند با تابش اشعه نابودگردد  و این نکته به کشف پیوند مغز استخوان برای لوسمی منجر شده است. پس از جنگ جهانی دوم ، روند رو به پیشرفت درمان در سرطان در حد میکرو وسکپی و یا مولکولی ، استاندارد کردن و جهانی سازی آنها و یافتن درمان هایی از طریق اپیدمیولوژی و مشارکت های بین المللی محقق گردیده است.

هر کدام از موارد بالا در بر گیرنده اقیانوسی از اطلاعات و آگاهی هایی است که ما از سرطان و سلول سرطانی داریم و قطعا نیازمند مطالعه و بررسی های بیشتر برای شناخت بهتر ما از این پدیده مبهم است. افزایش خصوصیات شناخته شده از سرطان در عرض یک دهه نشان دهنده آن است که سلول سرطانی بسیار پیچیده تر از آن چیزی است که در ابتدا فرض می شد و آگاهی ما دراین زمینه هنوز بسیار محدود است.

 
طبقه بندی: پزشکی،
برچسب ها: سرطان،

  • آق قلا
  • اسپرت
  • تبادل اطلاعات
  • قالب میهن بلاگ